28 Şubat 2017
Kitap 25 Şubat 2017 tarihinde matbaadan çıktı ve bugün itibariyle bütün online kitabevlerinde siparişe açıldı. (Bkz: sağ sütun) Dağıtım sürüyor. Kitabı raflarda görmek birkaç gün daha alabilir. Ancak yayınevinin kendi kitabevi var. Dolayısıyla, Liber Plus Yayınları'nın Kadıköy'deki kitabevine giderek kitabı satın almanız mümkün.

Liber Plus Kitabevi'nin açık adresi, harita üzerindeki yeri ve telefonu:

Liber Plus Yayınları
Rasimpaşa Mh., Nuh Bey Sk., No: 15/A
Kadıköy, İstanbul (harita)
0 (216) 418 0438
Çalışma saatleri: 10:00-20:0031 Aralık 2016
Charlie Hebdo ve Hz. Muhammed karikatürlerini konu alan ikinci kitabım için Ağustos ayında yeni bir yayınevi ile prensipte anlaşmıştık. Ancak kitabı biraz kısa buldular. Bunun üzerine, (karikatürler konusuna da değinmiş olan) Yayla-Mahçupyan (ya da demokratlık-liberalizm) tartışması etrafında ifade özgürlüğü ve dini hassasiyetlere odaklanan yeni bir bölüm yazabileceğimi söyledim. Makul buldular. Ancak Ekim ayında gönderebileceğimi tahmin ettiğim kitaba ne yazık ki üniversitedeki işlerim nedeniyle Noel tatilinden önce bir dakika bile ayırmaya fırsatım olmadı.

24 Aralık'ta Noel tatili başlayınca, üniversite tatile girdi. Ne bölümde, ne de kampüste kimse kalmadı. Ben ise, her gün sabah altıda ofise gelip, koca binada belki de tek başıma akşam altıya kadar kitap üzerinde çalıştım. Az önce, (ve burada yılbaşına dört saat kala) ~23,700 kelimelik kitabı ~33.100 kelimelik son versiyonuna getirdim. Yarın son bir kez okuyup yayınevine göndereceğim. İçerik şöyle. Bir aksilik çıkmazsa herhalde çok gecikmeden raflarda olur.

Demokratlık-liberalizm tartışması eskiden beri yazmak istediğim bir konuydu. Gerçi çok önce derinsular.com'da bu tartışmaya odaklanan üç dört yazılık küçük bir dizi yazmıştım. Ama çok teorik olduğundan pek içime sinmemişti. Kitap için yazdığım bölüm çok daha detaylı ve düzenli oldu. Karikatürler gibi ilginç bir konudan örnekler barındırdığı için, okuyucunun daha anlaşılır bulacağını düşünüyorum. (Eski diziyi yayından kaldırdım; hatta yeni metnin yanında çok bir mana ifade etmediği için bilgisayarımdan da sildim.)

İlk kitabım (Endoktrinasyon...) konusunda ise halen bir gelişme yok. Ancak bu yayınevlerinin değil, benimle kabahatim. Yoğunluğum nedeniyle yeni baskıya eklemeyi düşündüğüm bölümler üzerinde çalışmaya vakit ayıramadım. 2017 sona ermeden, bu işi de halletmeyi umuyorum. Olmadı önümüzdeki Noel tatilinden sonra yeniden itikafa çekilirim!..

Yeni gelişmeleri de yine buradan duyuracağım. Email gönderip soran ve genel manada ilgi gösteren herkese teşekkürler...


19 Mayıs 2014
Yayınevim, kitabın ikinci baskısının tükendiğini bildirdi. Bazı kitapçılarda tek tük kitaplar kalmış olabilir, ama yayınevinin elindeki stok tükenmiş. Yayınevi, üçüncü baskıyı girmeyi teklif etti. Ancak ben kitabı biraz daha geliştirmeden yeni bir baskı yapılmasını istemiyorum. Bu konuda yeni bir gelişme olduğunda, bu sayfadan (ve muhtemelen Twitter üzerinden) yeni bir duyuru yapacağım.


23 Ocak 2012
Birkaç aylık bir aradan sonra kitap ikinci baskısıyla yeniden piyasada. Kitabı Kabalcı kitabevlerinde ve Beyoğlu Pandora'da bulabilmek daha kolay. Sağ sütunda yer alan online kitapçı linklerinden de sipariş verilebilir.

İkinci Baskı Öncesi Birkaç Not (2011):
· İkinci baskı öncesinde kimi dizgi hataları düzeltildi. Ben de kitabı ilk kez elime alarak okudum ve çeşitli yerlerde küçük değişiklikler yaptım.
· İkinci baskının kapağını buradan, ilk sayfalarını ise şuradan, 11. ve 12. bölümlerini ise ücretsiz olarak şuradan indirebilirsiniz.

26 Mayıs 2010
Kitap matbaadan çıktı ve 24 Mayıs Pazartesi gününden itibaren Ankara'dan başlanarak kitabevlerine dağıtılmaya başlandı.

Yayın Öncesi Birkaç Not (2010):
· Yazı dizisi 16,000 kelime civarındaydı. Kitap ise 52,000 kelime seviyesinde. Ancak ilk 16,000 kelimelik kısmın da önemli bir bölümünü ya kitaptan çıkardım ya da yeniden yazdım. Onuncu bölüm gibi çoğunluğu itibariyle değişmeden kalan bölümler epey az. Gerek detaylandırmalarda gerekse konu çalışmalarında mümkün mertebe bugüne kadar sitede değinmediğim örnekler kullanmaya da çalıştığımdan neticede büyük ölçüde yeni bir çalışma ortaya çıkmış oldu.
· Kitabı okuduktan sonra "Kitabın ötesi" sayfasına tavsiye linkler göndererek katkıda bulunabilirsiniz.
· Yazı dizisini aradan iki üç yıl geçtikten sonra bir kitap projesi çerçevesinde geliştirmek üzere yeniden ele aldığımda metnin pek çok eksiğini tamamlamam gerektiğini fark ettim. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda da birinci baskıdaki metnin kimi yerlerini değiştirmek ve geliştirmek isteyeceğim. Bu nedenle, sitenin kontak formunu doldurarak tavsiyelerinizi, göreceğiniz hataları ve olumlu olumsuz eleştirilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. (Aksi yönde bir talepte bulunmamanız durumunda eleştirilerinizi - isminizin tamamını vermeden - ne dediler? sayfasında paylaşabilirim.)
İfade Özgürlüğü ve Dini Hassasiyetler: Charlie Hebdo ve Hz. Muhammed Karikatürleri / Serdar Kaya

ÜCRETSİZ İNDİR (pdf)
· Giriş
· Bölüm 11
· Bölüm 12
· Bölüm 22

ISBN-10: 605-83324-7-8
ISBN-13: 978-605-83324-7-8
Liber Plus
190 sayfa
1. Baskı: Mart 2017

Dağıtım: Liber Plus Yayınları
0 (216) 418 0438

SATIN AL:
· Babil
· D&R
· Eganba
· Idefix
· Kabalcı
· Kitap Yurdu
· Liber Plus
· PandoraEndoktrinasyon ve Türkiye'de Toplum Mühendisliği / Serdar Kaya

ÜCRETSİZ İNDİR (pdf)
· Giriş
· Bölüm 11-12

ISBN-10: 605-5515-00-8
ISBN-13: 978-605-5515-00-3
Nirengi Kitap
236 sayfa
1. Baskı: 2010 (tükendi)
2. Baskı: 2011 (tükendi)

Dağıtım: Birleşik Dağıtım Kitabevi
0(312) 431 8960
SATIN AL:
· Babil
· Kabalcı
· Kitap Yurdu
· Pandora