"Hangisi daha zor? Uyuyan birini uyandırmak mı, yoksa uykuda olmadığı halde uyanık olduğu rüyasını gören birini mi?"
Søren Kierkegaard

"Yanılsamalarımızı ortaya çıkaran insanları sevmeyiz."
Ralph Waldo Emerson

"İnsan zihni ikili gruplar temelinde düşünüyor. Her şeyi, aralarında sadece boşluk bulunan iki müstakil gruba ayırıyor. İkiye ayırmayı seviyoruz. İyiye karşı kötü. Kahramanlara karşı kötüler. Benim ülkeme karşı dünyanın geri kalanı... Dünyayı iki müstakil tarafa ayırmak basit ve doğal ama aynı zamanda çarpıcı çünkü ihtilaf ima ediyor ve biz bunu düşünmeden hep yapıyoruz."
Hans Rosling

"Suçlu vicdanımızı susturmanın en etkili yolu, kötülük yaptığımız insanların gerçekten de imha dahil her cezayı hak eden aşağılık yaratıklar olduğuna kendimizi ikna etmemizdir. Yanlış yaptığımız insanlara acıyamayız ama onlara kayıtsız da kalamayız. Onlardan nefret etmek ve onlara zulmetmek zorundayız, aksi takdirde kendimizden iğrenmeye kapı açmış oluruz."
Eric Hoffer

"Belki de bir canavar var... Belki de canavar sadece biziz."
William Golding (Sineklerin Tanrısı)

"Tabiatı itibarıyla normal insandan daha kötü, daha vahşi ve daha acımasız olan hiçbir şey yoktur."
Hermann Hesse

"İnsanlığın uzun ve iç karartıcı tarihine baktığınızda, korkunç suçların isyandan çok itaat adına işlendiğini görürsünüz."
C.P. Snow

"Savaşlarda, askerlerin niyetleri ile onları savaşa gönderen siyasi liderlerin niyetleri arasında her zaman bir fark vardır."
Howard Zinn

"Eğer bugün moda olan bütün fikirleri benimsiyorsan, tarihte yaşanan ve o zamanlar normal addedilen canavarlıklara iştirak etmeyeceğini düşünmen naifçe olur."
Ayishat Akanbi

"Ahlaki yürekliliğin, fiziksel babayiğitlikten çok daha nadir olduğunu hep görüyoruz. Bir topun ağzına bin adam koşar ama rağbet görmeyen bir davaya sahip çıkmaya ancak bir kişi cesaret eder."
Clarence Darrow

"Bir insanın hayatı kolektif normlar tarafından şekillendiği ölçüde bireysel ahlak bozukluğu da büyür."
Carl Gustav Jung

"Efsane, anlamsız bir dünyada anlam bulma yolu. Efsaneler, varlığımıza anlam ve değer kazandıran anlatı kalıpları."
Rollo May

"Bireyi, yerel grubuna değil, yaşadığı gezegene ait kılan efsanelere ihtiyacımız var."
Joseph Campbell

"Yirminci yüzyılda yaşanan soykırımların çoğunun nedeni, milliyetçiliğin şu ya da bu türüydü. Bayraklar, hükümetlerin önce insanların zihinlerini sıkıca sarmakta ve sonra da defin törenlerinde ölüleri örtmekte kullandıkları renkli kumaş parçalarıdır."
Arundhati Roy

"Bireye her zaman büyük saygım var. Şiddeti ve kulüp üyeliğini ise hep epeyce nahoş buldum. Bütün bu nedenlerden ötürü, tutkulu bir pasifiste ve anti-militariste dönüştüm. Vatanseverlik kisvesinde olanlar da dahil her türlü milliyetçiliğe karşıyım."
Albert Einstein

"Kitleler hiçbir zaman hakikate aç değildir. İşlerine gelen yanlışları tanrılaştırır, keyiflerine uymayan delillere ise arkalarını dönerler. Onlara illüzyonlar sunanları efendi kabul ederken, bu illüzyonları yıkmaya kalkışanları mağdur ederler."
Gustave Le Bon

"Modern hükümet ve modern savaş, kitlesel destek gerektirir. Hükümetler, bu nedenle, her önemli uluslararası politika hamlesini desteklemek üzere kitle psikolojisini harekete geçirirler. Resmî ve gayriresmî propaganda yurt içinde sürekli ulusun dost ve müttefiklerinin erdemli, düşmanlarının ise kötü oldukları yönünde şiddetli mesajlar içerir. Sokaktaki ortalama adam, kimi ülkelerdeki hükümetlerin (ve muhtemelen aynı zamanda insanların) kişisel bir düzeyde dostları, kimi diğerlerinin ise düşmanları olduğuna yürekten inanır. Yüksek vergiler ödemeye, kendi şahsi menfaatlerine zararlı olan düzenlemelere itaat etmeye ve hatta savaşa giderek ülkesinin dış politikasını destekleme adına insanları öldürmeye razıdır."
A.F.K. Organski

"İtalya için yapmaya hazır olduğumuzu söylediğimiz şeyleri şahsımız için yapacak olsak, ne alçak insanlar olurduk."
Camillo Benso

"Toplumlar kurbanları ile anlaşılır."
Richard T. Drinnon

"Eğer bugün moda olan bütün fikirleri benimsiyorsan, tarihte yaşanan ve o zamanlar normal addedilen canavarlıklara iştirak etmeyeceğini düşünmen naifçe."
Ayishat Akanbi

"Biliyoruz ki bir adam akşamleyin Goethe ya da Rilke okuyabilir, Bach ve Schubert dinleyebilir ve sabah işe Auschwitz’e gidebilir."
George Steiner

"İnsanlar söylediklerinizi unutabilirler, yaptıklarınızı da unutabilirler ama onlara yaşattığınız hisleri asla unutmazlar."
Maya Angelou

"Turn on, tune in, drop out."
Timothy Leary

"Evren, bir zeka testidir."
Timothy Leary

"Savlarımız kesin olduğu ölçüde gerçeklik hakkında bir şey söylemez; gerçeklik hakkında bir şey söylediği ölçüde ise kesin olmaz."
Albert Einstein

"Sürünün kusursuz bir üyesi olabilmek için, her şeyden önce, koyun olmak gerekir."
Albert Einstein

"İtaatkarlar korkak değil erdemli olduklarını düşünürler."
George Carlin

"İnsanın başını derde sokan, bilmedikleri değildir. Bildiğinden emin olsa da aslında bilmedikleridir."
Mark Twain

"Bir dahi bile, yaşadığı zamanın ruhuna tamamen direnemez."
Viktor E. Frankl

"Genel devlet eğitimi, insanları birbirleriyle tamamen aynı kalıba sokmaya yarayan bir entrikadan ibarettir ve insanları içine soktuğu kalıp, yönetime hakim olan gücü memnun edecek olandır – bu yönetim ister monarşi, ister teokrasi, ister aristokrasi, isterse de mevcut neslin çoğunluğu olsun. [Böyle bir eğitim] verimli ve başarılı olduğu ölçüde, zihinler üzerinde bir despotluk inşa eder."
John Stuart Mill

"Hiçbir durumda inançlarım için ölmem, çünkü yanılıyor olabilirim."
Bertrand Russell

"Etrafına bak; onlardan olma sakın."
TeomanDaha fazlası için bkz.: Quotes

Endoktrinasyon (Serdar Kaya)

ÜCRETSİZ İNDİR (pdf)

· Önsöz

· Bölüm 01
· Bölüm 02
· Bölüm 10
· Bölüm 21

· Kitabın devamı

ISBN-13: 978-625-6982-34-5

Liber Plus
272 sayfa

1. Baskı: 2010 (tükendi)
2. Baskı: 2011 (tükendi)
3. Baskı: Haziran 2023
SATIN AL:

· BKM
· D&R
· Idefix
· Kitap Yurdu