Soru 1
Yeni edisyonda yer alan yeni deney ve konu çalışmaları hangileri?

En merkezde olanı, Muzafer Sherif'in 1954 yılında Oklahoma'daki Robbers Cave Parkı'nda yaptığı meşhur sosyal psikoloji deneyi. Klasik bir çalışma; ama ilk kitapta bahsi yoktu. Bunun dışında, 1962 CBS Asansör Deneyi ve daha güncel olarak da Brain Games gibi yeni anekdotal örnekler de var. Yang & Dunham (2019) gibi, yakın zamanda yapılan ve dolayısıyla daha az bilinen, ancak daha güncel bulgular içeren akademik çalışmalar da var.

Konu çalışmaları da eski baskılarda olduğu gibi yine Hannah Arendt ve Adolf Eichmann gibi kötülüğün sıradanlığı eksenli. Ancak yeni edisyonda hem bu isimler hakkında daha fazla detay var, hem de Holokost genel olarak kitabın daha merkezinde. Bu yeni edisyon (a) ulus-devletlerin ortaya çıkış süreci, (b) ırkçılığa evrilen bir ulus-devlet örneği olarak Nazi Almanyası, ve (c) II. Dünya Savaşı'nın ardından, yani Holokost henüz zihinlerde taze iken güçlenen insan hakları normları üzerinde daha etraflıca duruyor. Bu şekilde, etnik sorunlar konusunda bugünlere nasıl geldiğimizi daha eksiksiz bir şekilde izah ediyor.

Grup üyeliği özelinde ise, O.J. Simpson ve Jim Jones'a odaklanan iki yeni bölüm var.


Soru 2
İlk baskılarda yer aldığı halde yeni edisyonda bahsi geçmeyen deney ve konu çalışmaları var mı?

Eski baskılarda yer alan sosyal psikoloji deneylerinin hepsi bu edisyonda da var. Milgram ve Stanford Hapishane deneyleri hakkında daha güncel bulgu ve değerlendirmeler de var.

Kore Savaşı ve Siper Savaşı başlıklı konu çalışmaları ise, bu edisyonda yer almıyor. Türkiye eksenli konu çalışmaları da burada yok. Bu konu çalışmalarına, müteakip bir kitapta yer vereceğim. (Bu kitap biraz da bu nedenle sadece "Endoktrinasyon".)


Soru 3
Müteakip kitap ne zaman yayınlanır, içinde neler olacak?

Taslakta an itibariyle,
(a) ilk baskılarda yer alan konu çalışmalarının güncellenmiş versiyonları,
(b) The Bible Unearthed, The Lottery gibi anekdotlar,
(c) Heaven's Gate gibi klasik kült örnekleri ve
(d) Big 5, Yedi Zihniyet gibi davranışlarımızı belirleyen modeller yer alıyor.

Ama ne zaman oturur son şeklini veririm bilmiyorum. Hatta, oturup son şeklini verir miyim, onu da bilmiyorum. Bu edisyonu çok geciktirdim, o yüzden söz verip mahçup olmak istemiyorum.

Ancak, bu yeni edisyonun yayınlanmasının hemen ardından, bir de (ücretsiz) eKitapçık yayınlayacağım. Kitapta bahsi geçen Nazi Almanyası, Sivil Haklar Hareketi ve Karşıt-Kültür Hareketi gibi örnekler ekseninde bir Türkiye okuması olacak. 2021'de Immanuel Tolstoyevski'ye yazdığım 158 eleştirel tvit üzerinden ilerleyeceğim. Derinsular.com'da duyurdum.

Endoktrinasyon / Serdar Kaya
ISBN-10: 605-5515-00-8
ISBN-13: 978-605-5515-00-3

Liber Plus
236 sayfa

1. Baskı: 2010 (tükendi)
2. Baskı: 2011 (tükendi)
3. Baskı: 2023 (yakında)
SATIN AL:

· Babil
· Kitap Yurdu
· Pandora